Odzież robocza - Ochrona ciała
Zapewnienie pracownikowi odzieży roboczej to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Może on zakupić gotowe stroje, wydając je podwładnym w określonych sytuacjach, lub też wypłacić ekwiwalent pieniężny, w ramach którego pracownik sam zaopatrzy się ubrania BHP. Obie te możliwości mają plusy i minusy dla obu stron. Dokonując zakupu hurtowo w zaprzyjaźnionym sklepie czy u producenta, pracodawca ma szansę na zniżki i atrakcyjne promocje dla stałych klientów. Jednocześnie może zdecydować, jak ubrać wszystkich pracowników, tworząc tym samym element ogólnego wizerunku firmy.
Z drugiej strony wypłacenie ekwiwalentu na zakup ubrania BHP zwalnia pracodawcę z konieczności poszukiwania ubrań, ich zakupu oraz wyznaczania osoby odpowiedzialnej za jej wydawanie. W dużej firmie zazwyczaj zajmuje się tym magazynier lub intendent, który musi udokumentować każdą wydaną parę spodni lub kurtkę. Dla pracownika jest to też o tyle wygodne, że może sam dopasować sobie strój do sylwetki, zapewniając optymalny poziom komfortu pracy.
Co oznacza odzież robocza?
Odzież robocza z założenia jest ubiorem przeznaczonym do wykonywania pracy zawodowej. Jest to definicja bardzo ogólna, gdyż praca może przyjmować rozmaity charakter – od montażu czy obróbki skrawaniem, przez spawanie czy montaż podzespołów elektronicznych, po wykonywanie zabiegów medycznych czy obsługę klientów w banku. W praktyce oznacza to, że również ubrania robocze mogą się od siebie znacznie różnić.
Przykładowo ubrania i odzież na budowę będą miały formę wytrzymałych kurtek i spodni z licznymi kieszeniami, uzupełnionych o rękawice robocze, podczas gdy dla pracownika banku strojem roboczym będzie garnitur, a dla ekspedientki – fartuch.
Nieco inaczej będą rozumiane tzw. ciuchy ochronne BHP, których nie każdy pracownik potrzebuje. Są niezbędne na budowie, przy spawaniu czy obróbce skrawaniem, ale nie musi ich nosić agent ubezpieczeniowy czy nauczyciel. Do strojów ochronnych w naszym asortymencie zaliczają się między innymi kamizelki odblaskowe, które poprawiają widoczność pracownika przy trasach pojazdów – zarówno na ulicach, jak i w magazynach czy na placach budowy. Pracownikom służby zdrowia, gastronomii, restauracji, personelu sprzątającego polecamy też wygodne i estetyczne fartuchy – długie i krótkie bluzy w parze ze spodniami.
Profesjonalna odzież robocza BHP dostosowana do stanowiska pracy
Ubrania robocze powinny być dobrane ze szczególną starannością. Warto pamiętać, że pracownik nie może się przebierać co kilkanaście minut, a nieodpowiedni strój nie zapewni mu komfortu i bezpieczeństwa pracy. Dlatego stroje ochronne i robocze powinny wyróżniać się kilkoma istotnymi cechami:
- muszą być wykonane z przewiewnych tkanin, o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne;
- powinny być łatwe do utrzymania w czystości ze względu na to, że są noszone codziennie przez wiele godzin;
- ich wykonanie powinno być solidne, a szwy, kieszenie, patki czy paski dodatkowo zaryglowane;
- muszą być odpowiednio dopasowane do sylwetki pracownika – nie za luźne, aby nie przeszkadzały w pracy i nie za ciasne, aby nie powodowały dyskomfortu i nie prowadziły do omdleń;
- powinny być funkcjonalne, czyli wyposażone w rozwiązania i usprawnienia przydatne na danym stanowisku.
Dopasowanie stroju do sylwetki pracownika jest bardzo ważne. Każdy z modeli bluz polarowych czy spodni jest dostępny w szerokiej gamie rozmiarów, dlatego nie ma problemu z doborem optymalnej wielkości stroju. Jak mierzyć ubranie robocze? Najlepszym wskaźnikiem są tabele rozmiarów, w których zamieszczono podstawowe wymiary danych modeli. Składają się na nie wzrost, obwód w klatce piersiowej i talii.
Ubrania robocze na lato i zimę
Ciuchy ochronne BHP poza innymi cechami, takimi jak wytrzymałe i przewiewne tkaniny czy solidne wykonanie, powinny też być dostosowane do pory roku. Ubrania robocze na lato powinny być lżejsze, przewiewne i łatwo odprowadzające pot. Jednocześnie nie powinny być zbyt cienkie, aby nie uległy szybkiemu zniszczeniu. Z kolei ubrania robocze na zimę muszą być ocieplone, ale też nie mogą krępować ruchów pracownika, ani zbytnio go obciążać. W tej roli doskonale sprawdzą się pikowane kamizelki i flanelowe koszule uzupełnione o odpowiednie ocieplane trzewiki.
Dodatkowo odzież BHP może być wzbogacona elementem identyfikacyjnym nanoszonym techniką haftu maszynowego lub sitodruku. Bluzy polarowe, T-shirty, a także czapki z daszkiem mogą być ozdobione logo firmy, dzięki czemu stają się bardziej rozpoznawalne. Zdobienie odzieży to jedna z usług, które świadczymy w naszym sklepie.