Ochrona dróg oddechowych i twarzy
Maseczki i półmaski higieniczne
Praca na niektórych stanowiskach i przy wybranych zadaniach produkcyjnych wiąże się z przebywaniem w otoczeniu nasyconym pyłami. Do takich miejsc zaliczają się np. stolarnie czy szlifiernie, w których podczas obróbki materiałów w powietrzu powstają zawiesiny. Są one wdychane przez pracownika, a osiadając w drogach oddechowych, narażają go na poważne choroby zawodowe.
W myśl przepisów BHP obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie podwładnemu odpowiednich środków ochrony osobistej, do których zaliczają się też półmaski higieniczne z odpowiednim filtrem. Wraz z nakryciem głowy, ubraniem roboczym i rękawicami BHP stanowią one podstawowe wyposażenie pracownika.
Półmaski przeciwpyłowe BHP są skutecznym i najczęściej stosowanym środkiem ochrony dróg oddechowych. Zależnie od potrzeb konkretnego stanowiska pracy wykorzystuje się różne rodzaje tych artykułów, przystosowane do zatrzymywania pyłów, drobnoustrojów i rozpylonych w powietrzu substancji. Poszczególne półmaski higieniczne są wyposażone w filtr przeciwpyłowy o określonych parametrach. W efekcie różnią się od siebie stopniem ochrony. Chociaż najbardziej zaawansowane technologicznie są maski całotwarzowe, w asortymencie mamy również niezwykle skuteczne półmaski ochronne BHP. Są one przeznaczone do celów higienicznych. Specjalną odmianę stanowią maski chirurgiczne, które chronią przed czynnikami minimalnego ryzyka. Wszystkie produkty z naszej oferty mają niezbędne atesty.
Czym się różni półmaska od maski całotwarzowej?
Półmaski przeciwpyłowe BHP charakteryzują się nieco mniejszymi wymiarami od masek całotwarzowych. Chronią jedynie drogi oddechowe, zachodząc również na podbródek. Dzięki temu dobrze utrzymują się na twarzy i ściśle do niej przylegają. W zasięgu półmaski pozostają zarówno nos, jak i usta, jednak ochrona nie obejmuje oczu. Może to mieć znaczenie w sytuacji, gdy w atmosferze znajduje się duże stężenie drażniących substancji niebezpiecznych, średniotoksycznych czy pyłów.
W przeciwieństwie do półmaski maska całotwarzowa chroni również oczy, ograniczając ich podrażnienie i łzawienie, mogące utrudniać widzenie. Dlatego jest zalecana w środowisku intensywnie zadymionym oraz tam, gdzie w powietrzu unoszą się chemiczne zawiesiny. Skuteczność ochrony takich masek jest znacznie wyższa od półmaski, ale są też mniej komfortowe w noszeniu i w znacznym stopniu ograniczają swobodę ruchów.
Przed czym chronią półmaski przeciwpyłowe BHP?
Chociaż półmaski ochronne BHP są określane, jako przeciwpyłowe, w rzeczywistości zakres ich ochrony jest nieco szerszy. Zatrzymują głównie nietoksyczne oraz średnio i wysoko toksyczne aerozole w stanie płynnym lub stałym (tzw. mgły olejowe) w różnych stężeniach. Zakres ochrony półmaski jest określony klasą FFP:
- półmaski FFP1 – ochrona przed substancjami nietoksycznymi w stężeniach 4,5xOEL lub 4xAPF (NDS);
- półmaski FFP2 – ochrona przed substancjami nietoksycznymi i średnio toksycznymi w stanie płynnym lub stałym w stężeniach 12,5xOEL lub 10xAPF (NDS);
- półmaski FFP3 – ochrona przed substancjami nietoksycznymi, średnio i wysoko toksycznymi w stanie płynnym lub stałym w stężeniach do 50xOEL, lub 20xAPF (NDS).
Półmaski do ochrony przed substancjami średnio toksycznymi są powszechnie stosowanie do osłony przed skutkami smogu i zapylenia np. w warsztatach stolarskich. Zabezpieczają też przed dymem metalicznym, drobnymi cząstkami, farbami i lakierami, mgłą olejową czy ozonem.
Półmaski higieniczne do ochrony pacjenta
Poza półmaskami przeciwpyłowymi i ochronnymi w sprzedaży mamy też typowe maski higieniczne. Ich przeznaczenie jest nieco inne od pozostałych typów. Nie mają za zadanie chronić osoby, która je nosi, lecz wręcz przeciwnie — zabezpieczają osoby trzecie. Półmaski higieniczne są luźne i nie przylegają do twarzy, ale ograniczają przenoszenie drobnoustrojów przy kichnięciu czy kaszlu. Są powszechnie stosowane w profilaktyce chorób, między innymi w placówkach medycznych oraz w dużych skupiskach ludzi w czasie epidemii. Półmaski higieniczne zazwyczaj są przeznaczone do jednorazowego użytku i dostępne w niskich cenach.