Kamizelki odblaskowe
Praca w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w sąsiedztwie dróg publicznych, ale też na placach budowy, ruchliwych parkingach, przejściach dla pieszych i w innych tego typu miejscach wiąże się z ryzykiem wypadku z udziałem pojazdu. Aby poprawić poziom bezpieczeństwa pracowników, przepisy BHP obligują do noszenia stroju lub oznaczeń, które sprawią, że będą oni lepiej widoczni. Takim strojem są kamizelki odblaskowe – wykonane z lekkiej tkaniny w rzucających się w oczy kolorach.
Kamizelki ostrzegawcze nie są ubraniami w tradycyjnym tego słowa rozumieniu, gdyż nie pełnią funkcji stroju chroniącego przed chłodem i okrywającego ciało. Są raczej dodatkiem do ubrania roboczego lub codziennego, zakładanym na bluzę, kurtkę lub T-shirt – dlatego mogą mieć specyficzną formę i głębokie wycięcia pach czy dekoltów. Ich wspólną cechą jest bardzo charakterystyczna kolorystyka.
Jakiego koloru są kamizelki odblaskowe BHP?
Polskie i unijne przepisy wyraźnie wskazują, w jakich kolorach może być wykonana odzież odblaskowa. Są to trzy barwy: czerwona, żółta i pomarańczowa. Warto też zwrócić uwagę na odcień tych kolorów, który powinien być intensywny i przyciągający uwagę. Poza kolorystyką kamizelki ostrzegawcze muszą być też wyposażone w elementy odblaskowe – umieszczone zarówno z przodu stroju, jak i z tyłu. Najczęściej są to szerokie taśmy naszywane poziomo lub na podobieństwo szelek.
Cechy, jakie mają mieć ubrania odblaskowe, określa norma EN471 dotycząca odzieży ostrzegawczej o intensywnej widzialności do użytku profesjonalnego. Celem jej noszenia jest sygnalizowanie obecności użytkownika w warunkach niebezpiecznych, a także w każdych warunkach oświetleniowych i porze dnia oraz w świetle reflektorów samochodowych.
Kamizelki odblaskowe BHP są wykonane z materiału fluorescencyjnego i uzupełnione elementami odblaskowymi w odpowiednich proporcjach. Przepisy wyróżniają trzy klasy odzieży odblaskowej:
- odzież klasy 3 – 80% materiału fluorescencyjnego i 20% elementów odblaskowych,
- odzież klasy 2 – 50% materiału fluorescencyjnego i 13% elementów odblaskowych,
- odzież klasy 1 – 14% materiału fluorescencyjnego i 10% elementów odblaskowych.
Kamizelki odblaskowe na budowę czy dla kierowców mogą też być wykonane z materiału łączącego oba parametry. Wówczas powinien on stanowić 20% całego wykonanego stroju zaliczanego do klasy 1. Uzupełnieniem kamizelki powinien być odpowiedni kask ochronny na głowę.
Kiedy jest niezbędna kamizelka odblaskowa?
Kamizelka lub narzutka odblaskowa jest niezbędna wszędzie tam, gdzie warunki terenowe, techniczne czy pogodowe ograniczają widoczność pracownika i tym samym narażają go na wypadek. Najczęściej takie stroje kojarzy się z robotami drogowymi, jednak istnieje wiele innych okoliczności, w których kamizelka odblaskowa L czy XL stanowi niezbędne wyposażenie. W Polsce nie ma jeszcze przepisów wymuszających wyposażenie w taki element stroju każdego samochodu, jednak podróżując po unii Europejskiej, trzeba liczyć się z faktem, że brak kamizelki ostrzegawczej może się skończyć mandatem w wysokości nawet 1400 euro. Za brak odblasku na budowie grozi natomiast mandat w wysokości 100 zł.
Co ważniejsze, w niektórych krajach unijnych na wyposażeniu pojazdu musi znajdować się kamizelka dla każdej osoby jadącej autem. Jeśli jej nie ma, pasażer nie może opuścić samochodu podczas ewentualnej awarii. Inne sytuacje, w których pracodawca ma obowiązek wyposażyć podwładnego w odzież odblaskową, to między innymi:
- centra logistyczne,
- place przeładunkowe,
- place budowy,
- strefy pracy dźwigów i dźwignic,
- trasy komunikacyjne dla wózków w magazynach,
- place budowy,
- przejścia dla pieszych (kierowanie ruchem).
Ile kosztują kamizelki odblaskowe?
Odzież ostrzegawcza jest stosunkowo tania – kamizelka odblaskowa XL z naszego asortymentu kosztuje zaledwie 10–30 zł. W podobnej cenie można też kupić kamizelki odblaskowe dla dzieci, które poprawią widoczność najmłodszych uczestników ruchu drogowego poruszających się poboczem lub jadących na rowerze. W sprzedaży mamy też droższe i bardziej zaawansowane konstrukcyjnie modele poliestrowe z oznaczeniem „Nauka jazdy L”. Narzutki są w większości uniwersalne, natomiast pozostałe stroje ostrzegawcze oferujemy w kilku rozmiarach.