Gaśnice i koce gaśnicze - różne rodzaje
Gaśnica to obowiązkowy podręczny sprzęt ochrony przeciwpożarowej, który musi znaleźć się w zakładzie pracy. Jest przeznaczony do używania w początkowej fazie pożaru, jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych. Używa się go w każdym miejscu – w biurowcach, halach produkcyjnych, korytarzach, stołówkach, magazynach, budynkach użyteczności publicznej i wielu innych. Główne zalety gaśnicy to lekkość i mobilność. Ponadto użycie gaśnicy nie wymaga szkolenia, więc z jej obsługą poradzi sobie każdy pracownik.
Rodzaje gaśnic: jakie można kupić?
Pożary mają różny charakter i każdy z nich wymaga użycia innego środka gaśniczego. Dlatego oferujemy trzy rodzaje gaśnic.
Gaśnice proszkowe
Ich działanie polega na wyrzucaniu piany i odcinaniu dopływu powietrza do palącego się obiektu. Wśród dostępnych wariantów znajdują się:
- gaśnice proszkowe typu A do pożarów elementów stałych,
- gaśnice proszkowe typu B do palących się cieczy i topiących się materiałów,
- gaśnice proszkowe typu C do gaszenia gazów.
Dostępne są również gaśnice proszkowe ABC, które są przeznaczone do używania przy każdym rodzaju pożaru.
Gaśnice pianowe
Są wypełnione specjalną pianą, która jest uwalniana przez niepalny gaz. Tworzy na powierzchni gaszonej powierzchni warstwę chroniącą przed dopływem tlenu i skutecznie gasi ogień w jego zarodku. Wyróżnia się dwa rodzaje tego typu środków ppoż.:
- gaśnicę pianową typu A, która może rozpylać pianę na palące się materiały stałe pochodzenia organicznego np. papier czy drewno,
- gaśnicę pianową typu B do używania podczas pożarów cieczy palnych, np. tłuszczów.
Tych środków nie można używać, gasząc urządzenia elektroniczne, ponieważ piana jest doskonałym przewodnikiem prądu.
Gaśnice śniegowe
Zawierają środek gaśniczy w formie dwutlenku węgla, który po rozpyleniu tworzy warstwę suchego lodu o bardzo niskiej temperaturze. Wygląda jak śnieg, stąd też nazwa tego typu gaśnic.
Są przeznaczone głównie do gaszenia urządzeń elektronicznych oraz palących się cieczy i gazów. Nie można nimi gasić ludzi, ponieważ może to doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet do utraty życia.
Koce gaśnicze – czy są potrzebne?
Na terenie zakładu pracy nie może zabraknąć nie tylko podręcznych, lekkich gaśnic, ale i niewielkich koców gaśniczych. Wyróżniają się:
- niewielkim etui z dwoma uchwytami. Wystarczy je złapać i gwałtownym ruchem pociągnąć w dół, aby uwolnić materiał,
- po otwarciu etui część koca przykrywa dłonie używającej go osoby. Dzięki temu można od razu przyłożyć go w miejsce, gdzie zaprószono ogień, jednocześnie nie ryzykując poparzenia,
- koce skutecznie odcinają dopływ powietrza do palącego się obiektu i zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. Doskonale sprawdzają się, np. w przypadku palącego się tłuszczu na patelni,
- ich używanie jest bardzo proste, więc z kocem poradzą sobie nawet osoby, które nie przeszły szkolenia ppoż. Wystarczy tylko pamiętać o tym, żeby szczelnie obłożyć kocem palący się przedmiot.
Koce gaśnicze należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu w momencie zagrożenia będzie można szybko po nie sięgnąć.
Wyposaż swój zakład w różnego rodzaju środki ppoż., a w niebezpiecznej sytuacji szybko ugasisz pożar i zapobiegniesz jego rozprzestrzenianiu się.