Odzież ochronna BHP - oznaczenia na metkach i porady
Odzież ochronna BHP - wyjaśnienie oznaczeń na metkach i porady dotyczące pielęgnacji.
Ochronna odzież BHP powinna być odpowiednio przechowywania i pielęgnowana, dzięki czemu może przez długi czas zachować swoje właściwości użytkowe. Należy trzymać ją w czystym i suchym miejscu z dala od maszyn, substancji chemicznych, oleju czy innych specyfików, które mogłyby ją uszkodzić. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu odzieży przed wpływem bezpośredniego światła słonecznego czy innych źródeł światła, bo może to negatywnie wpłynąć na jej trwałość.
Przed włożeniem odzieży do pralki należy pamiętać o zapięciu zamków błyskawicznych, zapięciu kieszeni na guziki i zabezpieczeniu klapek na rzepy, aby nie zaczepiały o inne rzeczy. Można też zabezpieczyć zewnętrzną część ubrań przed uszkodzeniem, odwracając je na lewą stronę.
Nawet najlepszej jakości ubrania ochronne mogą ulec zniszczeniu, jeśli nie będzie się przestrzegać zasad odnośnie ich prania. Symbole umieszczone na metkach, dotyczące czyszczenia, suszenia czy prasowania są wskazówką do właściwej pielęgnacji odzieży. Dzięki ich stosowaniu można przedłużyć trwałość elementów odzieży, uchronić je przed skurczeniem lub rozciągnięciem oraz zapewnić wytrzymałość podczas wykonywania pracy.
Dla ułatwienia prania i pielęgnacji odzieży poniżej oznakowania NA METKACH wraz z opisem.
|
|
Odzież BHP należy regularnie weryfikować pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Nawet małe dziurki i rozdarcia mogą szybko się powiększyć, chyba że zostaną szybko zabezpieczone. Kurtki i spodnie nieprzemakalne należy poddawać regularnej impregnacji, co pozwoli zachować właściwości hydrofobowe i oddychające.
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie, aby wykorzystywane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie miały właściwości ochronne i użytkowe. Pracodawca musi również zapewnić ich odpowiednie pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. Istnieje możliwość odstąpienia od tej zasady, jeśli pracownik wyrazi zgodę na samodzielny zakup niezbędnych akcesoriów i otrzyma za to ekwiwalent pieniężny.
Jeśli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te może wykonać pracownik. Warunkiem jest wypłacenie sumy w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika. Jednocześnie nie ma obowiązku przedstawiania faktur czy rachunków dokumentujących poniesione w związku z praniem wydatki.