Amortyzatory bezpieczeństwa
Amortyzatory przed upadkiem z wysokości są bardzo ważnym akcesorium z grupy indywidualnych środków ochrony osobistej. Ich głównym zadaniem jest absorbowanie energii, która powstaje podczas spadania oraz naprężania się linki bezpieczeństwa i negatywnie oddziałuje na ciało. Może doprowadzić do wielu poważnych urazów np. otwartych złamań, pęknięć narządów wewnętrznych, a nawet do śmierci. Amortyzatory sprawiają, że energia ta zostaje odpowiednio rozdysponowana, a ruch ciała jest płynniejszy. Znacznie zmniejsza to skutki upadku i może nawet uratować życie.
Amortyzatory przed upadkiem – czym się wyróżniają?
Oferujemy amortyzatory, które spełniają wymogi wielu norm BHP m.in. EN355. Do ich wyróżników należą:
- wykonanie z wysokiej jakości materiałów odpornych na przecieranie się i zerwanie co najmniej do wartości 25 kN, np. z liny rdzeniowo-oplotowej lub trójżyłowo-poliamidowej. Jest wyposażona w specjalny wskaźnik, który określa stopień zużycia zabezpieczenia, co znacznie ułatwia ocenienie, czy sprzęt nadal nadaje się do użytku;
- końcówki liny zostały odpowiednio zszyte i zabezpieczone polietylenowym rękawem ochronnym. Wygląda to estetycznie oraz zapobiega strzępieniu się materiału;
- zostały wyposażone w karabińczyk i hak oczkowy do rusztowań. Ułatwia to prawidłowe mocowanie amortyzatorów.
Amortyzatory i linki mają różną długość – od 1 do 2 m.
Amortyzatory bezpieczeństwa – kiedy należy ich używać?
Amortyzatory upadku na budowie i nie tylko należy przymocować do stabilnej konstrukcji w punkcie kotwiczącym oraz przednim lub tylnym punktem zaczepowym, który znajduje się na szelkach bezpieczeństwa. Jeśli trzeba przymocować je do liny, dopuszcza się użycie zatrzaśników. Jednak ich długość całkowita nie może przekroczyć 2 m.
Środki ochrony indywidualnej przed upadkiem są używane głównie w budownictwie, przy wycince wysokich drzew oraz podczas prac na dachach, masztach, słupach i niestabilnych powierzchniach.
Amortyzatory to prawdziwy must have w pracy na wysokościach. Dzięki nim można uniknąć wielu poważnych obrażeń, które mogłyby znacznie obniżyć jakość życia pracownika, a nawet doprowadzić go do utraty życia, dlatego nie wolno o nich zapominać.